Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
Přepadoví stihači

                                         5.

 

     

                      Mig-29

  Přepadoví piloti létali ve velkých výškách

  a moc rychle. Což bylo u přepadů nutnost.

                         Foto poskytli : Ing. M.Neuberg, J. Růžička, Vebr, Rož, Novosad, Mitana,Vlach, Kozák Ivan, Robek.

 

                     Aurtorská práva :

                  Publikování nebo další šíření obsahu tohoto webu bez písemného souhlasu provozovatele je výslovně zakázáno. Porušení tohoto ustanovení bude považováno za hrubé    

                  porušení práv provozovatele webu   se všemi z toho plynoucími právními důsledky.


                                 

 

           English verse :

  

Přepadoví piloti byli piloti, co létali  hlavně,, vysoko a rychle,, na Mig-19, Mig-21, 29 . Byli to  jistě jedni z nejlepších pilotů.Jejich lety  dle  lokátorů pozemních i vlastních,  bylo jedno z nejnáročnějších povolání.Mnoho jich zahynulo na Mig-19, který   sice měl 2 motory,ale typ byl rychle vyvinut a asi ,,dělán horkou jehlou,,.I tak byl  u pilotů oblíben.

 

 

                         Můj typ .......          https://youtu.be/3FBoFrNUp70   -  novinka dne

 

 

 

                                                                                                                                         Č.Budějovice                                     

                                                    

                                      
 
                           


                            Barabáš,Palečný,Polášek,Faix,Tužimský/ akrobatická pětka /                    Žatec - Zdroj S. Vysloužil      

                 

   Necvičili   bombardování a  střelby na pozemní cíle, ale přepady  vzdušných cílů  za každého počasí.Trénovali, ale i přepady nízko  

   letících, pomalých cílů, což u typu Mig-21 bylo velmi nebezpečné.Přepadoví  letci prováděli  obzvláště náročnou leteckou činnost-

   ochranu našeho vzdušného prostoru.   Pojďme se na ně v klidupodívat jak to dělali a kde sloužili.

Přepadové letouny Mig-21 PF měly lokátor a pilot sledoval cíl v tubusu při konečném zacílení. Nemusím vysvětlovat co to bylo za nervy pro pilota při rychlosti 9000 km/hod. se řítit na cíl v mracích, v noci a vůbec jej prakticky nevidět. Navedení k cíli  provádělo velitelské stanoviště, dle lokátoru a bylo za pilota a letoun pod přísahou zodpovědné. Letovodi tohoto VS/velitelské stanoviště/ zodpovídali za úkol, a byli ve stejném stresu jako piloti až do vzdálenosti od cíle,asi 4 km ,kdy pilot ohlásil, že cíl vidí. Po oznámení od pilota ,, cíl vidím,, přebíral zodpovědnost pilot. Po zamíření dle vlastního lokátoru, provedl odpal raket a ve 4 km od cíle udělal odval, odpoutal se zvýšil rychlost na 1000 km/hod. a nasadil kurs domů.

Piloti nad Baltem stříleli na cíl , který měl označení M-6 a byla to terčová  bomba. Neměla náplň výbušniny ,ale měla uvnitř hořák  ,který byl na padáku. Bombu shazoval určený nosič dříve IL-28 . Později  Mig-23 .Po odhození této pumy došlo nejdříve k otevření malého padáčku , ten pak vytáhl vrchlík ,veliký asi necelých  40 m2. Až se vrchlík naplnil tak vytáhl z bomby  hořák a ten visel na 9m lanech. Světlo hořáku bylo vidět z velké dálky i díky odražečům  mezi lany.Malý padáček a tělo bomby klesalo k moři volným pádem. Padáček se během klesání oddělil od tělesa pumy a vítr  jej hnal někdy  zrovna k letícímu Migu-21.  Padák s hořákem se snášel pomalu dolů také asi 5-8 m/vt.

Vzdálenost pro odpálení raket byla nařízena 5-8 km , ale min. vzdálenost pro odval byla nařízena 4 km. Střely - rakety letěly po paprsku radaru. To vyžadovalo sledovat cíl až skoro do zásahu. Proto, aby byl jasný zásah piloti někdy překračovali tuto hranici  4 km.Což bylo nebezpečné a byla to letecká nekázeň. Připomínám byla noc  a letoun měl rychlost po odpalu  1000 km , nebyla to legrace vše ukočírovat. Pilot sklesal a hnal se domů do Žatce nebo do Plzně -Líní, kde sedali s minimálním množstvím paliva. Zkrátka na červenou.

Jiří Kurz

 

 

Předkládám tento příběh - ,,Noční let na Balt,, a vždy si uvědomím tu nepředstavitelnou odvahu a    umění. I tak je to někdy nad lidské síly provést let bez vady a v pořádku přistát . Prosím čtěte tento příběh pilota Daňka a jeho obrovskou odvahu ,která  se proměnila v havárii a později v katastrofu. Čest jeho památce.

 Letoun na stojánce  a pilot před startem


 Pojďme si tedy připomenout tuto činnost jedním letem dne 28. 5. 1983, kdy k ostrým střelbám na Balt  mířil letoun

Mig-21 PFM    z 11. slp v Žatci.
 

Ve 22.40 hod. startuje ze žateckého letiště za ztížených podmínek /mraky a dohlednost je na minimum /, pilot pplk. Vladimír Daněk. Let rychlostí 900 km/hod. netrvá dlouho. Zanedlouho je nad Baltem. Tento prostor slouží jako letecká střelnice pro nadzvukové letouny Mig-21. Pod křídly má radiolokačně naváděné rakety RS-2US, jejichž použití je pro odpal na vzdušný cíl, nejvíce obtížné. Tyto střely naváděné po paprsku radaru, vyžadují sledování cíle téměř až do momentu zásahu.V případě předčasného odvalu ze zteče, došlo někdy k vychýlení rakety z tohoto paprsku a v drtivé většině i k minutí cíle. Piloti proto občas riskovali a tuto 4 km hranici v případě střelby s RS-2US vědomě překračovali, aby splnili úkol na 100 %.Je noc a dnes také zkušený pplk. Daněk při střelbě  našel i dosáhl vzdušný cíl a bude střílet v mírném stoupání obě rakety za sebou. Sleduje cíl asi 6-8 sekund. Poté začíná prudce točit, zvyšovat na  rychlost 1 000 km/h a klesá do  výšky 7 500 m zpět nad pevninu.
Co to je , co se to náhle  děje ?
Náhle jej překvapilo nepříjemné ticho v kabině. Pilot Láďa urychleně zkontroloval hodnoty na přístrojích a zjišťuje klesající otáčky motoru spolu s nízkou teplotou výstupních plynů. Oznámuje své potíže na velitelské stanoviště do Žatce. Motor vysadil. Celkem třikrát se pokouší motor nahodit, ale nepodařilo se to. Ve výšce 3 000 m vlétl do mraků a situace začínala být kritická. Mig-21 s nepracujícím motorem ztrácí asi 30 m/vt. Ve 2 000 m pilot pplk. Daněk dostal rozkaz k provedení katapultáže, který potvrdil, ale s jeho provedením chvíli čekal. Nechtěl se střílet nad mořem. Jeho ,,jednadvacítka,, se najednou vynořila z oblačnosti a pilot pod sebou viděl světla. Byl nad pevninou-hurá. Na výšce 1 700 m natočil letoun do tmy, zapřel se na sedadle a zatáhnutím za červená madla se vystřelil z plachtícího letounu. V následujících chvílích se odputala sedačka KM-1 a pilot se ocitl na padáku.

Na padáku se ale snesl přímo do skleníku  botanické zahrady ve městě Greiswaldu a propadl se sklem dovnitř, naštěstí bez vážnějších zranění. Po chvíli zjistil, že není moc zraněn  a kromě toho i to, že objekt je uzamčen. Vyšplhal se ven po šňůrách padáku a vydal se k hledat telefon, aby se ohlásil. Jeho letoun dopadl do pole 3 km od města. Kryt kabiny se roztříštil na  uliciměsta  a  sedačka dopadla na na střechu jednoho domu. Zbylé trosky „ jednadvacítky,“ zničené po nárazu ještě požárem. Po kontrolách byla  nalezena příčina vysazení motoru.
Stalo se toto
Do nasávacího ústrojí totiž letoun nasál malý padáček, který na bombě  M-6 vytahoval hlavní vrchlík. Ten se  v klesání oddělil  a  byl větrem hnán od moře k pevnině, proti  klesajícímu  stíhači. Tato neuvěřitelná náhoda se ale dnes povedla kladně  a Vladimír si zachránil život rychou reakcí a bezchybnou katapultáží.
Pplk. Václavu Daňkovi se ale stejně Mig-21 stal nakonec osudný. Dne 21. 4. 1988 již jako náčelník oddělení stíhacího letectva PVOS prováděl let u své bývalé jednotky – 11. slp v Žatci. Jeho Mig-21 PFM se  během provádění akrobacie, dostal do nezvyklé polohy,kterou pilot nevybral a  zřítil se na  pole u obce Dolánky, blízko  Žatce. Nebe si opět vybralo zbytečně  svoji daň. Jak vidíte i obyčejný let na střelbu múže přerúst v obrovskou katastrofu. Opravdu to neměli ,, přepaďáci ,,  zadarmo.

 

                   

                       

 

                1. SLP  České Budějovice

František Fajtl- první velitel pluku
 
Každý letecký pluk v naší republice měl obrovskou historii a dalo by se o něm napsat
mnoho knih o zážitcích pilotů, techniků, operátorů a pod. Tento útvar byl prvním stíhacím 
plukem u nás a také posledním stíhacím plukem.Byl založen v roce 1944 v SSSR  jako 
1.čs.stíhací letecký pluk a velitelem byl legendární pilot Fajtl. Létali na LA-5,7. Po válce
se přesunul pluk do Mladé a pak do Č.Budějovic. V 1951- přeškolení na Mig-15 pak


Mig-19 ,  Mig-21. Zejména na Migách -19 to měli opravdu těžké a o havárie nebyla nouze.
Další velitelé: Koza,Kriško,Kúkel,Krist,Hájek,Suchý,Krejča,Bolcha,Šrámek,Kolouch,Mařík,
Gombík,Vyhnálek,Zábranský,Havel.
 


 Foto: Vebr

             Piloti  u Mig-21 - Přerov - Jan Vachek / pozdější Brig. generál a velitel letectva a Standa Šikula - posluchači z Košic
 
            
                                              
 
                    
            
                        
             

    
      Piloti u Mig-19                                                                                                                     


Sloužil jsem v Mošnově s Františkem Hennem a rád poslouchal jeho  napínavé vyprávění o službě v hotovostích v Č.  Budějovicích a také o  přepadech v noci v mracích, cvičeních, hotovostích. Služba byla velmi zajímavá a náročná.Připomenu jen třeba katapultáž ihned po strartu L.Petráka a otevření jeho padáku až v 50 m,byla bravurní záležitost a to uměli i kluci z Bechyně a ze Žatce. I Franta ,,Machýrek,,musel ze zdravotních důvodů odejít na letouny dopravní a pak na vrtulník k výzkumáku ve Kbelích. Vzpomínal na Cyrdovu letku a přepady nad oblaky.  Sloužili tam také :
 
Sedlář,Petrák,Kopřiva,Brtna,Bambera,Střítecký,Sáček,Povolný,Majer,Horn,Němec,Kolouch,Falt,Hevier,Oberfalzer,Lenc,Neliba,Martének,Voráček,Janovský,
Valášek,Kryštof.
 
 
Foto poskytl pan Vebr.

Přepadová letka:,,Cyrdova,,/Průdek/,Barabáš,Oberfalzer,Vebr,Voců,Vořechovský,Henn,Neliba,Hlavica, dole zleva: Heviér,Strakoš,Presl,Hort,Figura,Jeřábek.

 
 
  
        Na střelbách v Astracháni v roce 1971- Průdek,Vebr,..............................Henn .....
 
       

         Pilot    Migu 21 -  Remek / náš kosmonaut / a jeho první svatba

                         Pluk byl zrušen 31.12.1994 jako poslední stíhací pluk v našem letectvu.

 
 
 
4.slp. Pardubice
 
 
 
 
 
Zdroj  Quido Kvítek   Mig-21
 
Kdo  z pilotů sloužil zde, ten si to pochvaloval.Nádherné letiště,blízko do města, pěkná
svobodárna, pěkné okolí,blízko do Prahy.
Velitelé  Doskočil,Lacina,Miklošík,Neuberg,Racko,Váňa,Hofman,Olejník,Šejnoha,Maló
4. stíhací letecký pluk „Slovenského národního povstání.
 
  Foto poskytl : Jiří Pešava 
 
 
 

 

Pardubické letiště bylo domovem pro 4.stíhací letecký pluk po dlouhých 35 let, od roku 1954
do roku 1989. Ze všech leteckých jednotek tu zůstal po nejdelší dobu. První velitel pluku byl
 
mjr. Oldřich Doskočil a piloti od 1954  létali na Mig-15- a na nové  betonové dráze.Přišli z Líní.
Šéf  VS byl  mjr.Vrabec.Letovodi : Vágner,Franc,Šašek,Jarkovský,Mrkva, Mansfeld, Říha.
 
 
 
 
Kolektiv VS:Vrabec,Jarkovský,Říha,Vágner,Šašek,Mansfeld,Mrkva,Erban,Koutský,Dražil,Fojtík
Toto byli ti kluci co prováděli navádění v místnosti za mřížemi, v prvním patře baráku u staré
brány. Byli to frajeři a uměli to.
 
 
                Uvádím jeden případ: 
                Hejda a Eicheman : Je to typický případ pro navádění.

27.3.1968 došlo u 4.slp k letecké katastrofě – srážce dvou MiGů-21F (útočník letoun mjr. Václav Hejda, cíl letoun npor. J. Eichelman). Mjr. V. Hejda srážku nepřežil, npor. Eichelman se katapultoval z neovladatelného letounu.

 Piloti prováděli nácvik leteckého přepadu ve výšce 11.000 m na trase Pardubice - Dobřany - Trenčín - Pardubice. Oba letouny dopadly v blízkosti Pelhřimova. Podle vyšetřovací komise byla příčinou tragedie skutečnost, že se stíhač přibližoval k cíli v poslední fázi zteče příliš vysokou rychlostí (pravděpodobně kolem 900km/h), že neohlásil ztrátu cíle a že odval od cíle byl málo energický. Komise upozornila i na fakt, že pilota mohlo zmýlit zadní bílé světlo stíhaného letounu, které zaměnil za hvězdu, neboť křídelní osvětlení nebylo při pohledu zezadu vůbec vidět. To potom bylo vyřešeno s výrobcem letounu. Dále byly za další příčiny katastrofy označeny nedokonalost infradalekohledu SIV-52. Pilot od VS také nedostával pravidelnou informaci o vzdálenosti od cíle.

 
      
      1.letka-prosinec1974:Hendrych,Pešava,Tamáš,Kalousek,Mrázik,Crha,Padělek,Dobrozemský,Havlík,Zárnecký/VL/


              Listopad 1983- Pešava,Kunert,Laboš  
 
          

 
                              Jirka Pešava u svého letounu Mig-21 PM
 
,,Jiří Kurz,, :
sedím ve vlaku Praha-Ostrava, když  si do kupé přisedá Mirek Hudec a rozvine se pokecáníčko  o :
Šejnohovi,Starým,Knězovi,Nocarovi,Kalouskovi,Rackovi,Neubergovi,Pešavovi,
Kuběnovi,
Zemkovi,Tomanovi a dalších.Tito snad všichni zažili krkolomné příběhy s 

kataputáží,vysazením motoru, ztrátou orientace podobně. Do Ostravy, kam jsme oba dva jeli, jsme to vše neprobrali.To dá rozum. Za tolik  let činnosti na migách 3 typů se toho stalo dost.

I Mirek měl následující tuto příhodu a ze zdravotních důvodů odešel na dopravní IL-14 do Mošnova a pak do Trenčína.

10.7.1969 se katapultoval. Ve 13.50 odstartoval na navigační let na leteckou střelnici Bělečko po trati Pardubice - Pečky - Senožaty - Blansko - Ústí nad Orlicí - Bělečko. V prostoru Žďár došlo ke dvěma detonacím v zadní části letounu, letoun se začal třást, otáčky motoru klesaly. Pilot se musel vystřelit přes překryt, který se mu nepodařilo odhodit. Letoun i pilot dopadli devět minut po druhé hodině odpolední v blízkosti obce Radiměř. Pilot nebyl zraněn, letoun MiG-21F č.0219 byl zničen. Příčinou havárie byl únavový lom lopatky 2.stupně kompresoru, který zapříčinil destrukci a požár celého motoru. Překryt se nepodařilo odhodit kvůli špatné funkci vzduchového ventilu na překrytu.

Velitel Láďa Šejnoha se zase podílel na donucení přistání italského pilota,což popisuji v leteckých příbězích. Letěl na Mig-19 dne 12.10.1959.

Dne 20.9.1962 došlo u 4.slp k letecké katastrofě, při níž útvar ztratil jednoho z pilotů a dva letouny. Pilot 3. letky kpt.Milan Pecák na letounu MiG-19PM plnil úkoly nočního navigačního letu na trase Pardubice - Brno - Jihlava - Hořovice - Pardubice. Chvíli po startu došlo k poruše přístrojů, pilot sklesal k letišti a na okruhu vylétával palivo. Řídící létání mu vyslal na pomoc kpt.Ludvíka Homolu na MiG-19PM. Měli při letu ve skupině prověřit činnost palubních přístrojů na letounu kpt.Pecáka.

 Letouny se k sobě s rozsvícenými světlomety přiblížily, nad Holicemi se otočily a letěly směrem k Pardubicím. V blízkosti Zminného, ale došlo ke srážce obou letounů. Exploze byla vidět až ze stojánky pardubického letiště. Kpt.Pecák se dokázal katapultovat a lehce zraněný na padáku přistál v lesním porostu. Kpt.Homola, ale takové štěstí neměl. Při srážce byl těžce raněn a vymrštěn z kabiny. Díky automatickému bezpečnostnímu systému se v bezvědomí dostal na zem na padáku. Byl převezen do pardubické nemocnice, kde svým zraněním podlehl. Hlavní příčinou katastrofy bylo to, že piloti nebyli na noční létání ve skupině vycvičeni.

Některý příběh nebyl katastrofou: Dne 11.5.1963 byl vyhlášen ostrý start hotovostního letounu MiG-19PM z pardubického letiště. Civilní Convair belgické společnosti Sabena odbočil z trasy pravidelné linky Varšava - Brusel. Státní hranici narušil v11.33 v prostoru Špindlerova Mlýna. V 11.33 se oba letouny ve výšce 4.000m potkaly, Convair měl závadu na směrových přístrojích. MiG-19PM dovedl letoun na přistání v Praze.

 

Také Jirka Pešava si prožil své:

24.5.1977 došlo k havárii MiGu-21F pilotovaným por. Jiřím Pešavou. Ve výšce 5.000m mu po ukončení nácviku vzdušného boje a zařazení se k druhému letounu (cíli) vysadil motor. Ve 4.000m se pokusil o nahození motoru.Ve 2.500m otáčky motoru poklesly na 20%. Pilotovi byla ve výšce 2.200m nařízena katapultáž, kterou úspěšně provedl. Letoun dopadl na zahradu domu ve Všechovicích u Tišnova, nikdo z civilistů nebyl zraněn. Příčinou nehody byla pravděpodobně technická závada na motoru.

 

                                                      
                                                           Po letu na nízko-letící cíle : 1985 Konjati,Balda,Pešava,Mikláš     /trochu unaveni/

 
 
 
Před odletem v Pardubicích 1983/6 :Struž,Macek,Pešava,Šárog,Brejcha,Fecko,Peroutka -vzadu:
 
Habart, Brož,Pupiš,Tamáš. /nálada dobrá


 
 
Hřebačka v kabině Mig-21 s techniky : Lebduška,Jaroška,Varhaník
 
 
 
 
V Rusku ....
 
 
4. slp byl zrušen k 31.7.1989.
 
 

 

                                       

                 Můj typ dnes :

         https://youtu.be/3FBoFrNUp70   - Nepředstavitelná odvaha pilotů

                                                      /zvuk/

 

 

 

 
 
                9.SLP    Letiště  Bechyně                       
                                    
                  Letiště vystavěno v roce 1953- 45 na holé ploše.Provoz s Mig-15 zahájen v roce 1955.Pluk
                  ustanoven v : 
Mladé a pak přemístěn do Č.Budějovic.  Po  dokončení     bechyňské plochy přesunut do Bechyně.
U  pluku piloti létali od roku 1959 na Mig-19 a od roku 1965 na Mig-21F.Byli to vynikající nadzvukoví piloti. Zůčastňovali se mnoha ukázkových leteckých dnů.    Sloužili na trochu odlehlém
letišti,ale s pěknou přírodou kolem.Jako první u nás nacvičili a předváděli 15-ti členou skupinu s
Migy-15 a později 4-box s devatenáctkami vedený pilotem Patrikem a později i box na Mig-21.
 
Sídlilo zde i velitelství  letecké divize.Velitel divize byl Ing.Plk.Neuberg. V roce 1983 se zda natočil letecký film,,Pod nohama nebe,,.
 
 
Velitelé:
Fros,Hradecký,Pazdera,Vtelenský,Knaus,Dokoupil,Štorek,Kubizňák,Škvarda,
Padělek,Švantner,Šamaj,Rada, Ing, Josef Diblík
Foto poskytl : Ing.Míla Neuberg a Ing.Ivan Kozák,Ing.Jirka Havlíček
 
 
Zdroj: Ing. Neuberg                                                                                                                                                                                
 
                           Plk. Ing. Míla Neuberg -velitel divize v Bechyni - v době kdy tam létal  na Mig-21                              
 

         

 

            1967-Přepadová letka:zprava :

            Tlamicha,Hakl,Šeiner,Vít,Dvořák,Žídek,Novák,Grézl,Šilhánek,Sivera,dole: Havlíček,Kůrka,Kavka,Beran,Moťka,Hladký/VL/

 

pod fotkou na které je Vachek s Šikulou je část pilotů 1. letky 9.slp z doby určitě po mém odchodu na pfm v září 1971, asi první polovina roku 1972 Domanský stihnul ještě pfm já mám poslední let na ní 9.2.1973i. V horní řadě Čuba, Kaštánek, Vítek, Machovec, dále poručíci, kteří nastoupili k letce až po mém odchodu, Mokoš, Procházka, dole dřepí Domanský a zřejmě Zdeňěk Staněk:.

 
        
             Piloti u Mig-21 1967 : Sivera,Moťka,Havlíček,Šeiner,Lanči,Vondroušek,Beran,Žídek,Kavka,Dvořák,Hakl
 
 

           Doplněk  :
 

          Pravděpodobně léto 1969, škvarka a Olejník vyřazeni 1968
  • 1967 OK. Když jsem přišel k letce, byl už na štábu pluku, stejně jako Hladký a Vít. v roce 1974 odešel se Siverou k 6.sbolp do Přerova,
  • Pavel Cabal Sr. další foto u Mig-21 (pfm) není z roku 1967, Machourek (přeložen k 5.slp Pardubice, Lanči a Vondroušek odešli od 1. letky (kde jsem byl od srpna 1969 i já) k 3. letce na pfm až v létě roku 1970 (navíc Vondroušek vyřazen až v roce 1968), pravděpodobně první polovina 1971, od září bych na fotce byl i já
  • Pavel Cabal Sr. Bechyně 9.slp čert na čumáku byl ještě, když jsem přišel do Bechyně, mix pilotů 2.letky a 1.letky, od čumáku: Vestfál, Zahradil, Olejník (ne Volejník), Krischke, Makovec, Lněnička, Vítek, Šťastný, Wohlráb, dole dřepí : Šenkýř, Micka (ne Mícha), Kvítek, Škvarka, Borek. Grézl na fotce není
  •  
 
    
                    1.přepadová letka
 
 
          
 
              
 
              Zdroj . Pavel Cabal                   Janko Mokoš VP
 
            

        

 

 
       
    
Bohuslav Zahradil byl vynikající pilot jako většina zde působících.Letecká akrobacie mu byla vlastní
a také to předváděl na mnoha leteckých dnech.Třeba 4.9.1964 na Ruzyni při leteckém dni Čs.letecrva
sólo s Mig-21 a též 29.8.1966 na Sliači/ byl náhradník pplk.Patrika a pplk.Zemánka /.Létal na Mig-21F 13
v Letňanech a vedl poslední box v 15-ti člené skupině na dalších LD. Potkávat ho můžete v Hradci Králové.
 
Běžný život na stojánce v Bechyni na letišti
                
 
      
 
          Beran,Žídek,Moťka,Dvořák,Lanči,Havlíček,Hakl-sedící:Šeiner,Kavka,Sivera, ležící:Vondroušek  /při LTC/
 
 
 
 
 
 
 
     Bechyně 9.slpl - Grézl,Vesfál,Wolhráb,Vítek,Šajner,Zahradil,Mícha,Šťastný,Volejník
 
 
                              


                        
 
                                                                                                                                                            
                 Jirka Havlíček v hotovosti na let. Mig-21 1967
              Rosťa Luska v Migu 21 nad Tatrami v roce 1964 -náš  akrobaticý a vynikající pilot ,tak jako všichni výše zobrazení
               u 9.stíhacího  let.pluku v Bechyni.
 
 
    
                          Piloti z Bechyně /Čuba,Borek,Patrik ,Wohráb/  akrobatický box  na letišti ve Zvoleni v roce 1964 a další piloti..
 
 
       
                                    Grézl,Kuťák,Šeiner,Vít,Sivera,Havlíček,Vondroušek,Dokoupil..........piloti v germo-oblecíchJdeme na to..........
                     
                             
 
                               Rousek ,  Josef Mocsi , Věchet            Zdroj Schawrtz
 
                             
                                      
 
                                
 
                   Pluk byl zrušen 31.5.1993.

 
 
5.slp.  Líně
Založen :28.10.1945 v Českých Budějovicích /5.slp./ a přemístěn do Plzeň-Dobřany/Líně/
Velitelé : Klán,Kocourek,Štangl,Grznár,Beckovský,Borský,Augustýn,Dohnálek,Šebek,Voneš,Matyáš,Diblík,
Pavlík,Vavroušek,Kroupa,Budínský,Lanči
 
Letouny :       Mig-15,  /zde 14.7.1951 poprvé vzlétl /  Přeškoleno bylo prvních 20 pilotů/ Třeba Míťa Milota.
 
 
        Piloti :   Pěček, Krýda,Koníček,Frydrych,Odl,Beran,Diblík,Macháček,Trojan,Podhradský a další
Kolem roku 1950 byly zahájeny první práce na výstavbě nového letiště Líně s dráhou dlouhou   2000 metrů a širokou 60 metrů, která byla později na obou koncích prodloužena 2450m.

Rokem 1970 začal být pluk postupně přezbrojován na le­touny MiG-21 F, přičemž poslední Migy-19 dosloužily u jed­notky o dva roky později. Verze MiG-21 MF, které poté u pluku operovaly až do jeho zrušení, byly 5.slp přiděleny v ro­ce 1973.  O kvalitě vý­cviku a technice pilotáže pilotů 5.slp svědčí řada vynikajících výkonů, k nimž mimo jiné bezesporu patří i dvě nouzová při­stání s MiG-21 F bez pracujícího motoru, ojediněle zvládnutá v letech 1975 a 1977 pplk. J.Krýdou.Piloti cvičily střelby nad Baltem.

 

 Dne 22.4.1991 provedl pluk svoji poslední letovou akci, během níž došlo ke srážce dvou Migů-21 MF. Pplk. Čelechovský se silně poškozeným Migem bravurně přistál, pplk. Budínský se katapultoval.

29.8.1991 odlétl z líňského letiště směr Žatec poslední letoun bývalého 5.slp Mig-21 UM, pilotovaný předposledním a posledním velitelem pluku pplk. Ing. Budinským a pplk. Ing. Lančim.

   

    

 

 

  Mig-21

 

 

Neuvěřitelné přistání nadzvukového letounu Migu -21  na fotbalovém hřišti .

Úvodem :
Každý rok jsme létali na letiště Malacky, kde se  na vybudovaném polygonu naostro střílelo a bombardovalo. Když se nelétalo tak jsme na místním fotbalovém  hřišti hráli fotbal.
Tento ojedinělý příběh se opravdu přihodil v roce 1977 na letišti v Malackách a mezi piloty v celém letectvu byl dlouho rozebírán. Přihodil se pilotovi od 5.slp z Plzně-Líní a je také popisován i v knize  Miroslava Lančiho a Stanislava Brašna- Psohlavci letectva.

Zde popisuji dva případy, skoro pro zasmání,  o tom jak vojenské letouny přistály bez pilotů a osádky vyskákaly na padácích. Bylo to ovšem na pomalých letounech Siebel C3 . Na tryskových stihačkách popisuji také dva případy, kdy  Mig-15  a MIG-21  přistál sám, ale byly to lety jen krátké  a v jednom případě u Chlumce velmi zbytečná katastrofa, protože se pplk. Kopal  vystřelil pozdě a zahynul. Letoun dosedl na poli  skoro nepoškozen . Druhý případ byl v Bechyni a letoun uletěl po kataputáži pilota nad letištěm několik km a dopadl na zem.

Ale vraťme se zpět na Slovensko na leteckou střelnici u Malacek, kde právě prováděl cvičné střelby na pozemní cíl, pilot  poručík Standa Pecho na letounu Mig-21. Ani zkušení piloti i několik vyšetřovacích komisí, nemělo pro tento let vysvětlení a tak byl letoun nazván ,,Inteligentní Mig-21.
Co se stalo ?
Pilot Mirek Pecho po vybrání zteče na pozemní cíl zjistil  pokles otáček motoru své jednadvacítky tak veliký, že usoudil, že jde o vysazení motoru. Vypnul tedy motor,upravil  rychlost pro nahození a pokoušel se motor nahodit. Byl nad lesem,měl trochu výšky, ale  letoun začal opětovně klesat a rychlost se snižovala. Ta byla  asi 450 km/hod. a  tak dal páku přípusti dopředu . Jelikož se se nic nedělo a otáčky nestoupaly, nečekal na nic a vystřelil se .
Letoun bez pilota nespadl, ale pokračoval dál směrem k horám. Zde najednou se motor sám rozběhl, jelikož páka plynu byla posunuta dopředu.Nebyl to rovný let, ale nahoru a dolu a pak zatáčka doleva směrem k letišti a přímo na hangár.To bylo proto,že letoun byl nestabilní a stále se sám vyvažoval. Hangár minul a dosedl na trávu vedle letiště, směrem na  fotbalové hřiště. Měl rychlost a před cestou se vztyčil,opět poté  dosedl na zem, odrazil se, natočil se doleva, přeletěl několik křovin a  zase dosedl. Nebyl to konec, nezastavil se, prolétl další křoví a doklouzal  po trávě až na fotbalové hřiště. Zde se konečně  zastavil přímo  ve ,,velkém vápně ,, před brankou. Motor ještě běžel. Kousek vedle měli  stanoviště  hasiči, kteří konečně motor  uhasili .
Vyšetřovací komise  si nevěděla rady co se stalo. Pilot nezraněn a letoun nepoškozen. Příčina neznámá. Pilot dodržel veškerá nařízení . Po velkém zkoumání a dokonce  provedené  simulaci, nebyla příčina ani třetí komisí, zjištěna. Nakonec  jeden  expert zjistil, že selhala vrtulka  palivového čerpadla. Letoun byl opraven a létal dál.
Nedolétal, ale pilot Stanislav Pecho. V roce 1985  v prosinci  na Migu-21 neuposlechl rozkaz k opakování okruhu při špatné dohlednosti a  narazil  asi 3 km před prahem  přistávací dráhy  do země a zahynul. Takže zde se štěstí neusmálo a pokyny je lepší dodržovat.
Jiří Kurz

 
 
11.slp Žatec /Korea/
 
 

 
První velitelé pluku: Fros,Jaďut, Solár /první vel.pluku/       Pplk.Babica - přísl.štábu pluku, létal zde 18 let , 2x provedl katapult
 
             1. Velitel pluku (VP):
1. škpt. let. Solár Ludovít (01.08.1951 - 30.08.1952)
2. kpt. let. Březina Jaroslav (30.8.1952 - 27.04.1953)
3. škpt. let. Leško Jozef (27.04.1953 - 31.03.1958)
4. kpt. Filip Stanislav (01.04.1958 - 31.07.1961)
5. mjr. Ing. Prelec Michal (01.08.1961 - 31.07.1966)
6. pplk. Ing. Macek Josef (01.08.1966 - 29.10.1969)
7. mjr. Ing. Rypl Franišek (30.10.1969 - 03.12.1973)
8. mjr. Ing. Budínský Ján (04.12.1973 - 20.07.1978)
9. pplk. Ing. Pelčák Oldřich (21.07.1978 - 15.02.1981)
10. kpt. Ing. Vašek Václav (16.02.1981 - 28.09.1987)
11. pplk. Ing. Valehrach Oldřich (01.09.1987 - 31.12.1993)
(Data a hodnosti odpovídají ustanovení do fce velitelů pluku dle KR)

2. Zástupce velitele pluku (ZV):
1. por. let. Březina Jaroslav (31.07.1951- 30.8.1952)
2. kpt. let. Hobl Miloslav (31.08.1952 - 31.08.1955)
3. mjr. Fabiánek Vlastimil (01.09.1955 - 30.09.1956)
4. kpt. Filip Stanislav (01.10.1956 - 31.03.1958
5. mjr. Franc Leopold (01.04.1958 - 31.07.1961)
6. kpt. Dolíhal Cyril (01.08.1961 - 19.06.1964)
7. mjr. Ing. Macek Josef (20.06.1964 - 31.07.1966)
8. pplk. Ing. Špinka Miroslav (01.08.1966 - 09.03.1972)
9. mjr. Ing. Budínský Jan (10.03.1972 - 03.12.1973)
10. kpt. Ing. Dušek Jaroslav (04.12.1973 - 30.09.1977)
11. npor. Ing. Vašek Václav (01.10.1977 - 16.02.1981)
12. pplk. Ing. Trnka Zdeněk (27.02.1981 - 30.09.1982)
13. mjr. Ing. Pojer Václav (01.10.1982 - 27.04.1984)
14. pplk. Ing. Daněk Vladimír (28.04.1984 - 01.09.1985)
15. pplk. Ing. Valehrach Oldřich (02.09.1985 - 31.08.1987)
16. mjr. Ing. Lovás Lubomír (01.09.1987 - 12.10.1988)
17. mjr. Ing. Hosnédl Pavel (13.10.1988 - 31.01.1990)
18. pplk. Ing. Ficenec Vladimír (01.02.1990 - 31.12.1993)
    
Toto letiště mělo bohatou historií a létaly
tam nejmodernějšími letouny Mig-29
 
Velitelé Solár,Březina,Leško,Stanislav,Prelec,Macek,Rypl,Budínský,Pelčák,Vašek,Valehrach.
 Foto poskytl  : Standa Vystavěl,František Krist,D.Hnídek

 
Zpevněnou   vzletovou a přistávací dráhu severně od  města  Žatec vybudoval  za  druhé
světové války Wehrmacht pro své nové proudové letouny Me-262. Po válce se letišti díky
jeho poloze poblíž     západní hranice se západem, dostalo velké pozornosti, což zaručilo
rychlý rozvoj základny.    Škoda jen že došly peníze na rozvoj a později byl    pluk zrušen.
 
Pluk byl nazván 11. stíhací INVAZNÍ.  Lidově se mu říkalo ,, Korea,,.
 
Pluk byl seskupován v Mladé a dne 13.12.1951 přišel rozkaz k přeletu na letiště Žatec. Piloti  pak
létali na Mig-15,19,21,29 a předvedli své hrdinství na mnoha leteckých dnech.První skupina létala
na Mig-19 ve 4- boxu vedená mjr.Leškem. Později piloti předváděli své umění v 6-ti členné skupině.
 
V roce 1963 byla na Migy-21 přeškolena 1.letka s velitelem Mitanou. Byly to první Mig-21 u  nás.
Byl to náš ukázkový a předváděcí pluk .V 90 letech jej navštívilo mnoho delegací a to i  až Kataru.
Ale také Norové,Britové a mnoho dalších si nechtělo nechat ujít  vroce/1991- 93/
Display Team ve složení : Vašek-Hackel-Tichý-Hlava a  sólová vystoupení In.Vaška na Mig-29.Tato
vystoupení byla to nejlepší, co bylo ve světě k vidění.
Nelze nevzpomenouti  i další piloty : Polončík,Smetana,Babica,Aron,Mitana,Špinka,Budínský a další.
První vzlet na Mig-21 byl zde už 5.4.1963. /Mitana/ a to bez přeškolení z Migu 19.První let na Mig-29
provedl Vašek a Valehrach 28.10.1989.

Zahynulo zde 25 pilotů.

                 Velitel PL     mjr.Šídlo                    litel letky Josef Mitana

         

                           Zleva:          Hlavnička, Hlava, ?   Mocsi                                                                                                                                                                                                                                                                       

 

 

Letiště Ruzyně - jaro 1954, právě probíhá letecký den. Je tedy odpoledne a náhle dav 25000 diváků ztuhne.Co se to proboha děje?
2 trojky Migů-15 se rychlostí 1500 km/hod. řítí proti sobě a právě před tribunou vedoucí kpt. Leško zavelí:,,teď,,. 6 Migů prudcese zpříčí k obloze a stoupají do 3000 m, kde provádějí přemet a opět se řítí k zemi. Dav vydechne....  
      Ano ,takto se předvedli piloti na leteckém dnu a bylo to opravdu úžasné.
 
 
 1964 přeškolení na Mig-19S-Popelka,Hanuš,Bystrý,Biskup,VL Palečný,,Kadlec,Vodička,Liberda,  Pilot Paldus/akrobat/           Npor.Jaryša   nebo      mjr.Palečný
 
    dole:Bobek,Maňour,Berka,Valo - 1966 
 
 
   
 
 
Přepadoví piloti byli piloti, co létali  hlavně,, vysoko a rychle,, na Mig-19, Mig-21, 29  Byli to  jistě jedni z nejlepších pilotů.Jejich lety  dle  lokátorů pozemních i vlastních,  bylo jedno z nejnáročnějších povolání.Mnoho jich zahynulo na Mig-19, který   sice měl 2 motory,ale typ byl rychle vyvinut a asi ,,dělán horkou jehlou,,.I tak byl  u pilotů oblíben.
         
 
             Jak nebezpečné lety ve dne i v novi nad oblaby prováděli přepadoví piloti prezentuje tento skutečný příběh .

      
             Noční let na Balt ............. /klik níže/

          Piloti to opravdu na Mig-21 neměli lehké . Přečtěte si proto tento napínavý příběh.

         Jen škoda , že je moc smutný.   Klikněte na linku pod obrázkem .      Zpracoval Jiří Kurz   

       

                Čtěte ve sloupci : Letecké skutečné příběhy

   
 

             

         

             Piloti od 2.letky u Mig-19S                  Štáb.15.slp. :  Knaus,Huptych,Franc,Babica,Cudrák,

 

                  

 
 
 

              Piloti 2.letky mjr.Palečného 1964- Aron,Michl,Novák,Nejezchleba,Palečný,Kolouch,Bombera,Pácl- přeškolení

             a Mig-17 PF 1964                      VAAZ Brno 1965: Šurák,Lalinský,Rypl,Babica,Košťál  - Vysoký,Frelundák,Poláček,Biskup,Franc  

                                         Palečný , Tužimský , Polášek , Faix , Barabáš - Rok  1961
 
 
         
         1966-2.letka mjr. Palečného
 
 
                  Na cvičení Říjnová bouře piloti od letky mjr.Špinky
 
 
 
                          
                                                                                                                                                                                          Mjr.Grebeníček u Mig-21   
 
                   Letka Špinky se přeškoluje na Mig-21-1964 Grebeníček,Lang,Bartoň,Pěček,Faix,Simper,Šimek
 
                    dole: Pavlík,Špinka,Smejkal,Brunclík,Fronta,Janeček,Horák /piloti od 5. a 1.slpl /
                      
                       
 

Migu 21 se hluboce klaním. Byl neuvěřitelně oblíben, nebyl moc závadový a dá se říci, že překonal Mig-23 ,protože po jeho vyřazení se opět stává hlídačem leteckého prostoru u nás, než ho nahradil JAS-Gripen-39.

Tento letoun ukončil provoz v roce  2005  po 43 letech.   Neskutečné. /J.Kurz/

 

             

 

                                  Mjr.Mitana a mjr.Grebeníček při oslavě 

                           

 

               

         

                             Kabourkovi nešel otevřít hlavní podvozek a přistál bravurně jen na příďák -  Na cvičení v Příbrami /Dlouhá Lhota / v roce 1965

 

   První Mig-21 v Žatci v roce 1963.                 Plk.Bolcha,padáčkář a další : povinné seskoky pilotů                     

 
           
 
                  Také šéfové musí skákat : Mitana,Kadlec,Eibel,Prelec,Berka
 
 
        
 
 

                       1.letka /VP/mjr.Prelec uprostřed  - vpravo Polončík-  přeškolení  na letouny  Mig-21 v Mladé 

 

 

        

 

                                                                       Mirek Vlach u Mig-21

                                                                            
             
                          
 
           Pluk byl zrušen dne 31.12.1993, letouny Mig-29 předány do Sliače.


 
 
 
8.slp.Mošnov
Založen 10.10.1945 ve Kbelích-velitel Hartman
Velitelé: Páleníček,Holubec,Vosáhlo/vel.letectva/,Plzák,Krejča,Jančík,Palček,Zámečník,Tupý,Kopřiva
/vel.10.armády/,Šídlo,Špinka,Klocok,Hořínek,Pavlík,Bandík,Dvorský
Foto poskytl : Ing.Jiří Macura, Ing.Oskar Rož,Jozef Šimon,Mirek Říčka/ml./
 
Má bohatou historii a velelo mu mnoho známých pilotů.Letiště kde působil je nádherné svoji polohou- je to rovina a bylo největší snad ve střední Evropě. Délka 4.2 km a 75 m šíře.Sloužil jsem tam 7 let a na  přistání jste nemohli býti dlouzí a vyjet z dráhy.Škoda jen, že pluk přešel z Prahy do tohoto odlehlého místa. Piloti okamžitě žádali o přeložení. Jako třeba Pazderka,Roškaňuk, Macura,Rož, a další.Je to, ale naše nejmodernější letiště,nyní už civilní.Piloti létali na Mig-15,19 a na Mig-21. Pamatuji na Krejčího,Olajce,Výrostka.
 
 
Byli to přepadoví stihači.I zde se stalo mnoho příhod a jedna se mezi lidmi stále traduje.Byla to nepříjemná
záležitost. Posuďte sami:
Major František Doležal, velitel letky 8.stíhacího pluku v Mošnově, se 12.11.1974 vracel za velmi těžkých letových podmínek z přepadu od polských hranic. Při opravě jeho   MiGu-2l  PF  zapomněl mechanik vložit do čerpadla vymezovací podložku, a tak se v důsledku vážné poruchy olejového systému motor zadřel a vznikl požár. Pilot dostal povolení ke katapultáži. Letadlo se nacházelo nad hustě obydlenou částí Ostravy. Mjr. Doležal si uvědomil tuto skutečnost, vypnul rádio a snažil se s letadlem zůstat ve vzduchu co nejdéle. Poslední panelák těsně přeletěl a spadnul. Neměl již čas se katapultovat. Tehdejší sedačky SK neumožňovaly vystřelit se v nulové výšce.

 
    Piloti  Letecké Akademie v Mladé 1958: Kassovič,Šimon,Svačina,učitel Wolhráb,Pařízek,Fiala,dole:-  Fogaš
  
 
 
 
Brázdil,Tichý,HPoručík Jiří Macura  v Kabině Mig-15 -1961 a po letu.  / pozdější velitel  54.vrtul. pluku v  Prostějově a v Přerově /


           Říčka 1991 u Migu 21

         
          Šimon na první solo s Mig-15

 

       

                        1966: Novobilský-Říčka
 
 
Příhoda pilota Oskara Rože, která byla vyřešena :
 

Bylo 7. srpna 1980, kdy se to stalo. Prováděl jsem zálet po výměně motoru a ten byl rozdělen na dva lety. První let byl normální kontrolou všech agregátů v prostoru zóny. Vše proběhlo bez závad. Pak jsem šel na druhý zálet.

 

Jednalo se o přezkoušení protipumpážního systému. V  prostoru při rychlosti 1,8 M s forsáží jsem přitáhl knipl a nastalo doslova peklo. Myslil jsem, že mi něco uletělo v přední části letounu. Rachot byl úplně ohromující. Jakmile jsem se vzpamatoval, okamžitě stáhnul plyn a vše se uklidnilo. Přístroje ukazovaly normálně, ale vysadil mi motor. Zahlásil  jsem řídícímu létání, který mi dal pokyn pro znovunahození motoru. Měl jsem výšku 12000 metrů a motor jsem  nahodil. Letoun se choval úplně normálně. Po přistání začalo pro mne  peklo. Musel vše napsat do protokolu.  Snad ho zažili všichni piloti při hlášení závady, která vlastně není poznat. Je všeobecná snaha dokázat pilotovi, že udělal nějakou chybu. Následovala prohlídka letounu, která trvala až do 21. srpna. Vůbec nic se nenašlo a proto podezření na moji chybu sílilo.

 

21. srpna 1980 jsem šel opět na zálet. Zvolil jsem trochu jiný postup. Při rychlosti 1,8 M po vysunutí kužele jsem jen vypnul forsáž. Již jsem byl připravený na možnou odezvu. Opět nastala pumpáž. Jev již neměl takovou razanci jako v předchozím případě a hlavně nedošlo k vysazení motoru. To byl další poznatek při možném pátrání. Vše jsem znovu nahlásil a celý kolotoč se opakoval. Nakonec:

Závadu vyřešil technik,který zjistil špatně namontovaný vstupní kužel.
Z vyprávění Oskara Rože
 

              
                                                                                                                        Jedna vzpomínka na katastrofu  Láďi Mikeše a Karola Bencalíka.Stačila malá nesoustředěnost a tito
piloti havarovali 11.4.1989 u Brna. Měli za úkol najít a provádět zteče na nízký a pomalu letící cíl -
vrtulník . Z  důvodu ztráty rychlosti , spadli .Čest jejich památce.
Oficiální vyjádření znělo:

pilotáž při vyhledávání nízkoletícího vrtulníku na pozadí země, došlo ke ztrátě rychlosti a přivedení let.
nad kritický úhel náběhu, pád
.
 


Pluk zrušen dne 30.4.1991.

 
2. sbolp. Bratislava

  2.sbolp vznikl na jaře 1961 reorganizací stíhacího pluku, který byl dosud na letišti dislokován.

 

 Podléhal velitelství divize na Sliači/ velitel Jaďut /, divizi dále tvořil 20. sbolp v Náměšti2. sbolp v Bratislavě a 6. sbolp na Sliač

Pluku velel Karol Zubo 1. letce Višňovský - Mig -15 bis,  2. letce Sedláček-  Mig - 15 bis ,   3. letce Sladký  - Mig - 15 bis průzkumému roji Zadrobílek - Mig - 15 R 

 
     
Letiště: 2 na sebe kolmé dráhy /2300 krát 60 m/, smíšený voj. a civilní provoz.Právě vzrůstající intenzita obou druhů provozu byla stále náročnější na jeho koordinaci z hlediska bezpečnosti, což byl jeden z důvodů ukončení činnosti voj. let. v Bratislavě.

Stalo se tak v červnu1964.Většina pilotů byla převelena do Náměšti a Čáslavi, kde pokračovali ve výcviku. Za poměrně krátkou

dobu existence útvaru zahynuli 4 piloti - pro památku  : mjr. Horčic / na území Maďarska- Mór/,por. Valenta / vzdušný boj /

Hlídek / noční střelby v Malackách,  kpt. Martínek / Malacky, střelba /
V Bratislavě se dobře sloužilo, krásné vzpomínky, zkrátka dobrá štace.

 
             Foto dodal : Jaroslav Robek
 

 

       
 

                 Jaroslav Robek   /nahoře u letounu Mig-15/                                                    Zdeněk Štefánik

 

 Honz - Mig-15  /ŠDD ák /  1961

 
 
                             Rosťa Minks
 

      

Nahoře:

Ivančík, Červený, Kučera, Došlík, Rychtár, Štefanik,- Hájek, Štacha, Forgácz, Krček, Hons, Kubelka

draka drží  - Žatečka, Janáčik
 

Předletovka na poslední noční v roce 1964 -  ve štábu Havelka,
piloti - Zadrobílek, Kráčalík, Štefanik, Havran, Červený, Hájek, Rychtár, Pavel, Kuropatnický, Hons, Valčík, Liška,
Kubelka, Došlík, Robek, Sladký, Orava.
 
Pluk byl zrušen v roce 1964 a piloti přemístěni do Čáslaví/ Sedláčkova celá letka a do

Hradce Králové šel : Janáčik + Kučera, ostatní na vrtulníky- Jaroslav Robek a další.


 


 

 ISSN : 1803-4306

Určeno jen pro  osobní použití. Jakákoli další publikace bez předchozího písemného souhlasu  autora je zakázána, včetně  přetištění nebo distribuce jakéhokoli materiálu nebo části materiálu zveřejněného na stránkách s doménou piloti.snadno.eu. Zakázáno šíření prostřednictvím  elektronické pošty, SMS zpráv a včetně  zahrnutí těchto materiálů nebo jejich části do rámců (framů či překopírování do vnitropodnikové či jiné privátní sítě a včetně uchovávání v jakýchkoli databázích.

 

                                                                                          

              
 
 
      Díky, že jste se zastavili !   Rád vás zase uvidím.Thanks for visiting .

                                   Klik dole vpravo  na     ,,mapa stránek ,,    a přejděte nahoru do menu :

           

TOPlist
Tvorba webových stránek na PageRide.com  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek