Založit webové stránky nebo eShop
Dopravní letectvo

 

                                                                                                                                                                 7.

                           

        1.letecký dopravní a výsadkový pluk Mošnov

                        Aurtorská práva :

                  Publikování nebo další šíření obsahu tohoto webu bez písemného souhlasu provozovatele je výslovně zakázáno. Porušení tohoto ustanovení bude považováno za hrubé    

                  porušení práv provozovatele webu   se všemi z toho plynoucími právními důsledky.


                     English verse :

            

Ve  vzpomínkách se neustále vracím  k  dopravním letadlům, kdy  po sednutí do kabiny jsem  dostal  vždy nádherný pocit, který  lze snad jen při létání pocítit. Nastavit sedačku, dát si sluchátka, ruka na plynech, zvednutý palec, že   je vše  O.K. , no, to byla nádhera.

Miluji to: v létě, bunda, kalhoty, tričko, mikina a také tenisky. Miluju, když si je  vezmu na sebe a v první minutě mi sedí. A to samé platí u mě o letadlech. Nemám rád, když je potřeba si dlouze zvykat. Naopak, jak je to krásné, pokud do něčeho sednete a  už po prvních minutách letu si říkáte:,,No to je nádhera, jako bych to lítal deset let. Všechno sedne,všechno po ruce a ta nádhera lítat ráno na trávě třeba v Chrudimi. No a to vše mi dala ,,Andula,, Žádný dlouhý řeči před startem-co a jak.

Připrav se sám,  jsi kapitán letounu. Ovšem bezpečnost je ,,number one,,      ,, Jiří Kurz ,,                                   

                           

                                        AN-12  Mošnov                                                                                         Zdroj : Airlines.net

        

              

           V Mošnově vznikl k od 1.7.1986 -   1. smíšený dopravní letecký pluk. 

 

Velitel 1. smdlp plk. Mgr. Pešta Vladimír až do zrušení k 31.8.1993. Zástupce velitele pluku pro vrtulníky byl pplk. Křenek.

Složen z 1. letky s An-12 a An-26, 2. letka "Turbolety" L-410 a 3. letka - vrtulníková s Mi-17.


         

         

               Létání u dopravního letectva bylo nesmírně zajímavé a nemohl  jsem

               se toho nikdy ,,nabažit ,, .........../Jiří Kurz/

 

            

                

Ve  vzpomínkách se neustále vracím  k  tomuto pěknému stroji a po sednutí do kabiny jsem  dostal  vždy nádherný pocit, který  lze snad jen při létání pocítit. Už na parkovišti-stojánce jsem   musel uznat   že ,,čtrnáctka ,, vypadá dobře. Nastavit sedačku, dát si sluchátka, ruka na plynech, zvednutý palec, ž   je vše O.K. , no, to byla nádhera. Věřte nevěřte, holka se ve vzduchu cítila jako ryba ve vodě.   Létala opravdu bezvadně.  Jiří Kurz

                        

                  

                          Il-14         Nutné přistání v  Dněpropetrovsku- Ukrajina 
                                                                                                                                                                                             Zdroj : Jiří Kurz

                             

            

                      Nástup pluku 

                                               

           

 

                    

                    Bývalý velitel  Ing. pešta , inspektor Ing. Špaček a příslušníci Dopravního pluku Mošnov                 Zleva Jirka Dvořák ,   Jurášek ....                Foto by  Olin

 

 

                      

                                       AN-2

                                             

                              Vzpomínky na letouny   AN-2 .

                                         Jiří Kurz

Vracím se do roku, kdy jsem byl po letech působení na MIG-15 v Hradci Králové, přeložen do Mošnova na typ AN-2/Andula/ a později na dopravní IL-14. Přidělen jsem byl k letce nestěhovačů, mimo pilota Juráška, všichni dojížděli z Prostějova, jen já z Hradce Králové a navigátor Polda Gebel, z Mariánských Lázní. Bydleli jsme na hotelu 10/ Desítka/ a pro mě nastal úplně nový specifický život  u letectva.O všech typech letounú, různých plucích letectva a letištích, byly napsány stohy knih, jen ne podrobně  o letce  AN-2  a  tomto typu tetadla. 

Takže:

Letoun byl vyvinut pro potřeby parašutistů a pro lety kurýrní,za špatného počasí, v malých výškách a pro nenáročný provoz. Takže  na rozdíl od letových dnů u stihačů, kde byly samé přípravy,  nástupy, rozbory,  střelby  a  bombardování, my jsme  byli  odesíláni  na   tak   zvané ,,detašmany ,, po oblastech  českých, kde se cvičila  ,,para vojska,,  nebo  jsme zkoušeli  nové padáky.

Jelikož před několika lety zahynulo celé reprezentační  para družstvo naší republiky  v  Bulharsku,  při  mezinárodní soutěži seskoků z  AN-2, bylo nutno vycvičit  nové armádní  družstvo/Duklu  Prostějov.Dařilo se a tento výcvik  se  prováděl   na letišti Šumperk. Létal jsem tam jednou i já. Šéf byl kpt.Skoták.Další letiště  byly CHrudim, Malacky, Poprad,  Nitra, Sázená, Spišská Nová Ves a jiné.

Andula byla ,,pracant ,, . 

 

     

 Piloti AN-2 letky na prostějovském letišti: Vybíral, Šwan,Havlíček,Humpolíček,Folke,Malina,Svoboda,Prokeš,Jurášek          

                                                                                                                         

                                                                                  

 

            Mošnov  -  Ostrava :  Letka AN-2

 

                             

                                           Mošnov-                      Klasa, Kurz, Prokeš, Novák ............

 

 

            Velitel letky:  Pplk. Michal Klasa /dříve pplk. Malina/
            Piloti   :  Henn, Štěpán, Kubáň, Folke, Jurášek, Kurz,Cebula,Čepa,Cimerman
            Navigátoři  :  Prokeš, Novák, Kaufman, Humpolíček, Kocman, Gebel, Lodes.
            Palubní technici  :   Svoboda, Schwan, Chlachula,Vybíral,Havlíček,Kotouč, Doleček,Bláha, Krček.

 

                                 
        

Byla šikovná i na jiné věci.Jednou při přistávání v Chrudimi jsme si všimli bílého zabarvení na zemi na  konci letiště. Po dojezdu vidíme obrovské plochy hub-žampionů. Vyjel jsem z dráhy, zastavil, pomalu prováděl úkony a  mezitím technik  vyskočil ze dveří  s 2  kyblema a za chviličku byl proviant na večeři. Opět  naskočil  a   my pojížděli na stojánku. Myslím, že žádný jiný letoun není schopný sbírat houby.                                                

Letadlo AN - 2  je pravděpodobně největší létající dvouplošník na světě. Dvouplošná konstrukce umožňuje velmi krátký start a přistání a možnost létat malou rychlostí hlavně při zemi. Proto se používá pro seskoky parašutistů, práškování polí, hašení požárů a všude tam, kde je třeba vzlétnout z krátké a neupravené plochy.Letoun An-2 byl  sovětské konstrukce a byl koncipován jako zemědělský a pro přepravu z neupravených malých ploch.


Nejhorší zážitek s An-2


Psal se datum 10. květen  a velitel letky pplk. Klasa nás poslal rychle na úkol výsadků do Košic. Hned vedle v Prešově měli své sídlo výsadkáři a ti potřebovali nutně dodělat výcvik - seskoky. Vždy jsme je prováděli na travnatém letišti v Šebastové, 5 kilometrů severně od Prešova. Osádka Kurz, Gebel, Havlíček a skupina vojáků s radiostanicí se vydala na trať. Cesta tam byla za odměnu. Zmizli jsme z toho všedního vojenského kolotoče a těšili se, jak si budeme sami velet. Výsadky pro para vojska jsme provedli v Prešově k plné spokojenosti jejich velitelů. nestal se žádný malér, žádné zranění, žádná zlomená noha. Tito kluci to měli opravdu těžké, někteří skákali se zátěží – radiostanicemi a zbraněmi o váze až 60 kilo. Tu měli přivázanou na laně, aby dopadla na zem dříve, než sám výsadkář. Někdy se stalo, že se to moc nepovedlo a dostali radiostanicí do hlavy. Takže o úrazy nebyla nouze. Na jiných letištích jsme je vysazovali v noci a oni neviděli ani moc na zem. Také terén nebyl většinou rovný. Zkrátka cvičili se na boj.

Museli jsme sedat v Košicích kvůli odbavení, jak jsem uvedl na začátku. Košice jsou východoslovenská metropole, ve které jsem dva roky žil. Město bylo celkem moderní, kde bylo mnoho možností zábavy. Letiště se nacházelo asi 5 kilometrů jižně. Učil jsem se tam jako pilotní žák na MiGu-15 v roce 1960 a tak se mi vybavovali různé vzpomínky. Zažil jsem tu také první katastrofu kdy se zabil náš kamarád na Mig-15 Bráza.

Všechny tyto vzpomínky se mi honily hlavou, když jsme v Košicích pobývali.

Po skončení úkolu 13. května jsme prověřili počasí v Mošnově a těšili se na návrat. Byl krásný den, sluníčko svítilo, byla obrovská dohlednost a tak jsme po startu z travnatého plácku u věže v Košicích nasadili ve 100 metrech na Poprad, Žilinu a Mošnov. Let byl nádherný a vychutnávali jsme si ho až do doby, kdy jsme dolétli k Žilině. Už u Martina jsem cítil mrazení v zádech, protože dohlednost prudce klesala na 2 kilometry a vletěli jsme do studené fronty. Potkali jsme v protisměru Moravu L-200, která to upalovala na plný plyn na východ, aby unikla mrakům. Začali jsme stoupat nad mraky, chtěli jsme to nadletět, jako na každém jiném typu, ale Anča to nezvládala. Slabý motor, jen 1000 koní a dvě velká křídla ji předurčuje pro létání za jiných podmínek. Ve výšce 1200 metrů se letoun začal obalovat námrazou, začal se třást a stoupat už nešlo. Nebylo nic vidět, byli jsme v mracích a to má Andula zakázané.

Byl to zkrátka malér,co teď.   

Otočil jsem o 180º a začal klesat. Rozhodli jsme přerušit návrat domů a zkusit najít letiště v Trenčíně, které bylo na jihu několik desítek kilometrů. Vedle mě seděl navigátor Polda Gebel a ten neustále kontroloval terén a hlídal orientační body, sloupy a dráty. Když jsem si uvědomoval co se může přihodit, v dobrém případě sedneme někam na pole, tak z toho šla hrůza. Co tomu řekne náš velitel plk. Grolmus, ten mě roztrhne jako hada a ještě se mnou "treskne o beton", navíc na krku budu mít soud za špatné rozhodnutí. Hlavou mi procházelo, že jsem mohl otočit dřív a sednout na nějakém letišti. Vladimír Grolmus byl v takových případech nekompromisní. Přede mnou takový úkol plnil kolega Jirka Jurášek. Jeho manželka bydlela v Košicích a tak ji trochu svezl. Co čert nechtěl, někdo to na něho práskl. Po návratu dostal peněžitý trest ve formě odebrání 1. pilotní třídy na tři měsíce.

Konečně jsme zahlédli pod sebou opět Žilinu a sklesali až na  pár metrů nad Váh. Do stran nebylo skoro nic vidět, ale řeka nás vedla. Bylo sice poblíž malé letiště Hričov, ale to jsem nenašel. Měl jsem strach o cestující i letoun a to veliký. Stačily nějaké nízké dráty nad vodou a byla katastrofa. Točili jsme se jako kačena, protož řeka se klikatila a my se jí báli ztratit. Po ohlášení dispečerovi v Trenčíně i v Mošnově, co se nám přihodilo, nás dispečer dalekohledem před Trenčínem vyhlížel a pak nás konečně uviděl. Začal nás navádět až na zem. Ani jsme nemohli vystoupit. Celá osádka měla oči vytřeštěné jak bambule. Andula a její letové vlastnosti (mohla letět na malé rychlosti velmi nízko), nás zachránili před katastrofou. Druhý den jsme přeletěli v pořádku domů.

Po mnoha letech nádherného létání hlavně na travnatých letištích, byla činnost této letky ukončena v roce 1977. Začátek byl na letišti Prostějov, konec na letišti Mošnov. Letouny převzal Svazarm a my se přeškolili na Il-14, L-410, An-26.


                               Výsadky v Nitře           Vybíral,Novák,Gebel,Kurz

  

                         

 

                                                                                               

                                                  

Pod dopravku dříve patřily i vrtulníky v Prostějově.Později byl vytvořen samostatný

51.vrtulníkový pluk./velitel plk.Ing.Jiří Macura/

           Foto Ing.Jiří Macura


                                                        

           

 

                     

                                     Nová technika : AN-26    Jurášek,Jupa,Balažík,Ondráček,Heller,Straka   

 


 

Velitel 10. velitelské letky: mjr. Kašpar Josef, mjr. Rejzek Josef, pplk. Stříž František, mjr. Krejbich Jiří, pplk. Valenta Emil.

Dopravní letadla u letky: Il-14 "S", "P", "T", L-410 M  0405, L-410 UVP 0712, L-200A 0214, 0519.

Piloti: mjr. Čapek Ladislav, kpt. Černý Josef, npor. Donocik Hem., mjr. Hotěk J., mjr. Kašpar Josef, mjr. Klust Ladislav, por. Kočí Miroslav, pplk. Krejbich Jiří, mjr. Kříž Miloslav, por. Malarik Josef, mjr. Pecháček Miloslav, mjr. Raiter Zdeněk, mjr. Rejzek Josef, kpt. Possler Kurt, pplk. Stříž František, pplk. Šilhan Vladimír, npor. Šnajdr Jaroslav, npor. Vereš František, mj. Valenta Emil.

Vrtulníky: Mi-1 2004, 2005, 4013, Mi-1U 6025, Mi-4 5150, 5152, 7141, 7152, Mi-8 0818, 0819, 0820, Mi-2, Mi-17. "Štábní" piloti vrtulníků: pplk. Zahrádka Jiří, pplk. Rejhon Bohumil, pplk. Hejna Jaroslav, pplk. Dolák Miloslav, pplk. Chýský Ladislav. Piloti vrtulníků "letky": mjr. Baláček Josef, mjr. Bohdanecký Karel, mjr. Ďoubalík Vladimír, mjr. Ehrlich Jaroslav, kpt. Fabík Milan, por. Hase Jaroslav, mjr. Hašler Milan, npor. Kormedi Ladislav, por. Mihálka Ludevít, mjr. Muler V., npor. Palko M., mjr. Plichta Otto, mjr. Rédl Jaroslav, mjr. Rejzek Josef, kpt Řehounek František, mjr. Šmída Jiří, mjr. Vystavěl Miroslav.

10. v lt  byla zrušena v listopadu

Zpracoval Stanislav Vystavěl.

                                          Zdroj : www.vrtulnik.cz

 

               

                             ,Kobrle,Kalík,Raiter,Klust,Petr,Fleischmann,Víšek,Rozsypal,Mařák               Růžek-Průša-Klust-Zahradníček-Sekanina

 

                 

                       Zleva : Klust    Zdroj                 HK-1971 Raiter, velitel Rejzek,Vacek    

 

 

 

          IL-14 sloužily v armádě také pro potřeby civilního sektoru jako fotografické
          v Hradci Králové / Fotolet /

        

              Začínalo se fotit na Siebel-C-3, He-111, pak na LI-2, IL-14, L-410 a  na AN-30

                         Havelka,Volejník,Hyža,Matůš,Kyncl,Komřák,Novotný Krajňák,Žurek,Prchal,Vohnout /přeházeně/    

                           Švec,Zemánek,Valůšek,Čáp,Švec,Horság


            
                              Horský,Valůšek,Čáp,Kračmar,Švec,Horság, Zemánek u moderního IL-14/ fotografická verse/

                                ? Vohnout ,?,?.?
 

                    

                               

 

 


           
           

           He-111/FV-07/ má slavnou historii: byl získán z Bulharska, tam se dostal jako dar od 

        Adolfa Hitlera caru Borisi III. Od toho ho vyměnila  naše republika v roce 1951 za Arada.

        V té době nabyl u nás vhodný letoun pro létání ve výšce 7000 m.

                                                                              
              

 

  
                          Černý den 26.5.1949 v Chrudimi se Siebly C-3 :

Jak jsem popsal ve stati letecké příběhy o letounech Siebel,tak dodám, že katastrofy
u dopravních letadel byly daleko hroznějsí jelikož v letounech bylo mnoho cestujících.

Černým dnem pro naše dopravní letectvo byl  26.květen 1949 ve šturmanské škole v Chrudimi.Cvičili se noví radiotelegrafisti a  šturmani. V noci odstartoval  Siebel s velitelem letky  navigátorem  L. Margetinem a dalšími6 členy. Počasí bylo pod psa, ale prý se to má zlepšovat.Trasa vedla z Chrudimi do Prostějova, tam sednout a pak pokračovat do Šumperku a zpět domů.

Letouny startovaly za sebou. První sedl v Prostějově a rozhodl se vrátit. Druhý se vrátil  ještě 
na zemi v Chrudimi a třetí letěl  na Prostějov. Oba dva letouny  už se po pár hodinách 
 
neohlásily  a  druhý den  je našli  lesníci  u Jevíčka- Jaroměřic po havárii. Zahynulo 14 letců 
z toho 6 učitelů a jeden velitel. Pomníček jim byl odhalen 26.5.1950 a v roce 2005 renovován. 
Možná se srazili nebo ve studené frontě došlo k destrukci letounů.                Výcvik šturmanů se prováděl ve škole v Chrudimi -září 1948

                        

                                          Bombardovací letectvo :

 

 

       IL-28

Obnova bombardovacího letectva byla zahájena v roce 1951. Postupně se vytvořila celá bombardovací divize, jejímuž velitelství byly podřízeny tři bombardovací pluky.

Dne 1.9.1951 se v Hradčanech vytvořily 46. letecká bombardovací divize a 24. letecký bombardovací pluk. O dva měsíce později divizní velitelství pod své velení převzalo 25. letecký bombardovací pluk v Hradčanech, který vznikl 1.11.1951. Sestavu divize k 1.9.1952 dotvořil 29. letecký bombardovací pluk v Hradčanech.

 

 

                                                              

                                   Díky , že jste se zastavili, rád vás zase uvidím  Jiří  Kurz

                          klikněte na ,,tyto stránky,, dole pro vstup na menu.

TOPlist
Tvorba webových stránek na PageRide.com  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek